Your vacation will still be magical while being more affordable by avoiding theseĀ 5 Things To Skip To Save Money at Walt Disney World:
1. Park Hopper – At $64 per ticket, a family of 4 could save $256 by skipping this option. With careful planning you won’t even feel like you missed anything by not park hopping.
2. Water Parks – If this is your first or second trip to Walt Disney World go ahead and skip the water parks. There is so much to see and do in the other four theme parks plus resort pools are a lot of fun. A family of 4 could save over $100 by skipping the Water Parks.
3. Dining with the characters – Character meals are fun but they are very expensive. A family of four could spend as much as $194 for breakfast with the Disney Princesses. Instead of paying for these expensive meals, get a Fastpass+ to meet Cinderella and Rapunzel at the Magic Kingdom and plan on meeting the other princesses at Epcot where their lines are usually shorter.
4. Moderate and Deluxe resorts – If you just need a place to lay your head, book at a value resort. You’ll pay up to 1/4th of the price of other Disney resorts and you will receive all of the same on site benefits including Disney transportation, package pick-up, Extra Magic Hours and much more.
5. Breakfast – A family of 4 could spend as much as $240 on breakfast at their Disney resort. Instead pack items that can be eaten in the room and plan for an early lunch. You can also order groceries from Garden Grocer to be delivered to your room.
Learn more about planning your Walt Disney World vacation. Plus overwhelmed with all the planning? Destinations in Florida can help you plan your perfect trip.
Make sure when booking a room to go for standard instead of water view. You are never in the room anyway!
Bring packets of water flavoring – you can ask for a cup of water or a fill of your water bottle at any food location – this will save a huge amount on drinks. Also if they have lemon and sugar – you can make cheap man’s lemonade for free – tell the kids if they do this everyday that they can get a $5 ice cream for a snack one day – you will still be way ahead.